Preskočiť na obsah

Osobnosti obce

Majster športu ŠTEFAN PISKO

Jednou z významných osobnosti československého parašutizmu je majster športu Štefan Pisko, rodák z Helcmanoviec. Ako učeň v Partizánskom sa zapísal do parašutistického krúžku a na neďalekom letisku vykonal niekoľko desiatok zoskokov. Bol všestranným športovcom, aktívnym futbalistom, ale parašutizmus sa mu stáva všetkým. Po skončení učňovskej doby sa dobrovoľne prihlasuje na vojenskú základnú službu k výsadkovým jednotkám, kde vždy patrí k najlepším príslušníkom. V tomto období prechádza parašutizmus do organizácie Zväzarmu a začína veľký rozmach tohto športu v ČSR. Najlepší jednotlivci od výsadkových jednotiek, medi ktorých Štefan Pisko patril, sa stávajú platenými inštruktormi v jednotlivých krajoch. V bývalom Košickom kraji sa stal takýmto inštruktorom práve Štefan Pisko. Od jeho nástupu sa začína kvalitná príprava parašutistov nielen v Košiciach a začínajú sa organizovať a obnovovať ďalšie oddiely v mestách Košického kraja. V roku 1953 na majstrovstvách ČSR v Ostrave si Štefan Pisko vybojoval prvý titul majstra ČSR v kombinovanm zoskoku z výšky 1 600 metrov. Týmto ako prvý splnil podmienku na udelenie titulu „majster športu“ v parašutizme. Patril na popredné miesto medzi najlepšími parašutistami Slovenska ako boli Kriváň a Ozábal. Tento úspech mu vyniesol miesto v družstve ČSR, s ktorými sa zúčastnil na medzinárodných závodoch za účasti reprezentantov Sovietského zväzu a Bulharska.

Po skončení medzinárodných závodov bol ďalším medzníkom v živote Štefana Pisku účasť na kurze ručného otvárania padákov a voľných pádov v Ostrave, pod vedením sovietskeho inštruktora, majstra športu Zórnika. Štefan Pisko si rýchlo osvojuje všetky zásady a tieto uplatňuje pri výcviku ďalších mladých parašutistov. Jeho veľmi dobré výsledky a prekonanie svetového rekordu mu zabezpečujú miesto v družstve ČSR, ktoré sa pripravuje na II. majstrovstvá sveta vo Francúzsku v roku 1954. Na týchto majstrovstvá sa však nezúčastňuje pre nevybavené pasové formality. Ani tieto okolnosti však jeho ďalšiu činnosť nepoznamenali, ale práve naopak, podnietili ho k ďalšiemu hľadaniu nových foriem výcviku.

V roku 1955 za jeho veľmi dobré výkony a prekonanie svetového rekordu mu ÚVČSTV a ÚV Zväzarmu udeľuje titul majster športu. To už Štefan Pisko pôsobí v Prešovskom kraji a naďalej aktívne hrá futbal za rodné Helcmanovce a pripravuje sa na III. majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnili v Moskve v roku 1956. Zúčastňuje sa na príprave s družstvom ČSR – družstvo mužov nastupuje do lietadla v poradí Kaplan, Koubek, Jehlička, Ozábal, Pisko a Kriváň. Všetci sú veselí a energickí ako vždy. Budú skákať z 1500 metrovej výšky kombinovaný zoskok s výdržou 20 sekúnd. Prvý skočil Juro  Kriváň. Poloha dobrá, výdrž presná. Lietadlo znovu naletelo nad letisko a vyskočil Pisko. Krásna poloha a 20 sekúnd…. Na zlomok sekundy zaplával nad Piskom vrchlík padáka. Odporom vzduchu sa len časť vrchlíka otvorila. Pád je nebezpečný a rýchly. Pisko sa snaží rozmotávať časť neotvoreného vrchlíka, ale nedarí sa to. Nakoniec otvára záložný padák, avšak výška je už malá. Pisko utrpel ťažké zlomeniny. Jeho slová po páde boli „doskákal som chlapci“.

Na majstrovstva sveta odleteli naši muži a ženy bez Štefana Piska. Majstrovstvá sa konali od 29. júla do 05. augusta 1956 v Moskve. Naši športovci v Moskve vybojovali 10 zlatých a strieborných medailí. Bolo im udelené 4 plakety Medzinárodnej leteckej federácie FAI.

Ani tak skúsený parašutista akým bol Štefan Pisko nemôže zabrániť úrazu. Po čiastočnom vyliečení odchádza z nemocnice na rehabilitačné doliečenie do Chrudimi, kde podľahol zákernej chorobe žltačke a vo veku 25 rokov dňa 09.10.1956 zomiera.

V týchto dňoch obec stratila jedného z najlepších parašutistov, športovcov, inštruktorov. Obec stráca priateľa, kamaráta, brata, syna. Na počesť majstra športu Štefana Pisku sa konal na letisku v Košiciach memoriál za silnej, niekedy aj medzinárodnej účasti. V roku 1975 sa konal XV. ročník tejto parašutistickej súťaže, v ďalších rokoch sa z technických a prevádzkových dôvodov konať nemohol. Až v ďalších rokoch sa rozhodol kolektív parašutistov a rada aeroklubu v Spišskej Novej Vsi pokračovať v tejto tradícii a usporiadali XVI. ročník memoriálu. Súčasne to boli i krajské majstrovstvá v parašutizme.

Týmto memoriálom sa koždoročne skladá česť pamiatke vynikajúceho športovca, inštruktora v oblasti brannej výchovy a rodáka z Helcmanoviec, majstra športu Štefana Pisku.

 Neoddeliteľnou súčasťou letnej prestávky je v termínovej listine turnaj v Helcmanovciach. Memoriál Štefana Pisku sa radí medzi najstaršie organizované turnaje na Slovensku. Na jubilejnom 50. ročníku, ktorý sa konal 16.07.2006, sa predstavili kluby z Hnileckej doliny – Margecany, Jaklovce, Veľký Folkmár a domáce Helcmanovce. A tak každý zápas bol prestížny a pre divákov veľmi atraktívny. Hneď v prvom meraní síl medzi Helcmanovcami a Jaklovcami videli diváci až 5 gólov, z toho 3 do domcej brány. Gólová úroda bola aj v stretnutí o 3 miesto medzi Helcmanovcami a Margecanmi. Znova padlo 5 gólov a taktiež do domácej siete. Tretie miesto si tak vybojovali Margecany. Vyvrcholením 50. ročníka bol duel Veľký Folkmár a Jaklovce, kde zvíťazilo mužstvo Veľkého Folkmáru v pomere 3:1.

Výsledková listina turnaja:   

Helcmanovce – Jaklovce            2:3

Veľký Folkmár – Margecany       2:0

Zápas o 2. miesto                                Helcmanovce – Margecany                2:3

Zápas o 1. miesto                                Veľký Folkmár – Jaklovce                   0:0

(pokutové kopy 3:1)

Spestrením turnaja sa konal zoskok parašutistov. O výbornú atmosféru sa po skončení turnaja postarali starostovia zúčastnených klubov, keď sa predstavila obľúbená skupina Las Starostos. Jubilejný 50. ročník memoriálu Štefana Piska sa svojou úrovňou a organizáciou zaradil medzi najlepšie v celej jeho histórii.